Dil Seçin : Türkçe - English - Deutsch - Diğer Diller :
Avşa Adası Beyaz Saray Koyu Avşa Beyaz Saray Otel Konaklama Tesisi
OTEL BEYAZSARAY

İSTANBULA EN YAKIN TATİL BELDESİ AVŞA ADASI ‘NA ULAŞIM İDO İLE 3 SAAT !

 

Güneşin Yeşil ve Mavi ile buluştuğu yer.

Avşa Adası Beyaz Saray Koyu

Avşa Beyaz Saray Otel Konaklama Tesisi

  Avşa Beyazsaray Otel Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm İşletmesi Belgeli Tesis ve 2 Yıldızlıdır .

 

Avşa Beyaz Saray Koyunda Sabah Güneşi (saat 09:30)

 

Pırıl Pırıl Tertemiz

Avşa Adasının Doğal Yapısı;

 

Avşa adası arazi yapısı bakımından ayit, granit, gnays, kristalin, sist ve mermer egemen olup granit ve grano diyotrit ana kayasından oluşan kumlu topraklarla örtülüdür. Kum oranı oldukça yüksektir. Granit taşlar adanın yüzey dokusuna serpilmiştir.

 

Avşa Adası iklim açısından bölge ikliminin özelliklerini taşımakla birlikte Akdeniz ikliminin özelliklerini de yansıtır. Yaz aylarında sıcaklık ortalaması 30 derecenin üzerindedir.

 

Avşa Adası Beyaz Saray koyunun en büyük özelliği ise Mayıs ayından Ekim ayının sonlarına kadar denize girilebilir, doğa ile baş başa yaşanabilecek bir mekan olması, bulunduğu konum itibariyle sıcaklık ortalamasının yüksek, hava hareketlerinin fırtına değil bir bahar rüzgarı gibi estiği, ısı farkının Avşa merkez ve diğer yörelerinden birkaç derece farkettiği ama ısının insanları rahatsız etmediği özel bir koydur.

 

Deniz ürünleri

 

Mayıs ayında levrek, eylül ayında lüfer, kolyoz, ekim'de uskumru, torik, mezgit, ve hamsi sürüleri İstanbul boğazından Marmaraya geçerler. Bunlar göçmen balıklardır. Avşa Adasının geleneksel balıkları ise tekir, kefal, istavrit, pisi, dil, kırlangıç, gümüş, mezgit ve izmarittir. Ayrıca toz kikla, lapin, hani ve trakonyada bunlar arasında yer almaktadır.

 

Adanın kabuklu hayvanları arasında ıstakoz, böcek, ayna, pavurya, karides,tarak, kaya ve kum midyesi, istiridye sayılabilir.

 

Beyaz Saray Koyu ise doğal balık deposudur biz ona balık bahçesi diyoruz. Otelin deniz bahçesinden avlanan deniz ürünleri günlük ve taze olarak denizden tabağınıza sunulur afiyetle yiyin.

 

 

 

Kumsaldan Restorana Bakış

 

Her şey doğaldır.

 

 

Avşa Adasının Tarihi ve Ören Yerleri

 

Avşa adasının yüzyıllar öncesinden günümüze kadar değişen bir çok ismi vardır. Kyzikoslu Dionenes, Propontis adaları anlatırken Meryem Ana Manastırı nedeniyle Panagia adı verildiğinden bahsederler.

 

Marmara adalarında tarihi incelemeler yapan Gedeon' a göre Patrikhane tarafından verilen 1892 tarihli belgede ise, adanın ismi Aousia şeklinde yazılmıştır. Günümüzde ise adanın tarihi isminin Türkçeleştirilmiş şekli olan Avşa kullanılmaya başlanmış, çıkan bir karar ile adanın resmi adı kesinleşerek Avşa Adası olmuştur.

 

Avşa adasının ilk yerli halkı hakkındaki ilk yazılı bilgiler Coğrafyacı Strabon ile Tarihçi Plinius'un kitaplarında bulunmaktadır. Hristiyan din adamları için bir sürgün yeri olarak kullanılan Avşa adası bütün Ortaçağ boyunca boş kalmıştır.

 

Avşa adası Beyaz Saray Koyu yani eski Çınar mevkii - Avşa adasının bilinmeyen geçmişinde önemli bir yer tutmaktadır.

 

Avşa adasının yaşayan en büyük Çınarının yıldırım düşmesi sonucu yanarak tahrip olması geniş gövdesinin köklerinden fışkıran kaynak suyunun yanında yıllardan beri bir anıt gibi tarihe tanıklığını engelleyememiştir.

 

Geniş gövdesi toprağın üzerinde bir anıt gibi yatıyor, köklerinden binlerce bayrak gibi gökyüzüne fışkırmış yüzlerce çınar ağacı orada tarihe tanıklık yapıyor.

 

Avşa Adasındaki en eski yerleşim yeri Çınar Mevkii, yani Beyaz Saray Koyudur.

 

Orada Hayat Var...

Farkı...

Detaylarda saklı...

 

İletişim ve Rezervasyon Numaraları

İletişim ve Rezervasyon Numaraları

GSM :

(0532) 213 47 79

Tel :

(0266) 896 13 13

(0266) 896 13 14

(0266) 896 13 15

(0266) 896 13 24

(0266) 896 13 27

(0266) 896 12 81

Tel & Fax : (0266) 896 13 73

E-Mail : otelbeyazsaray@yahoo.com